Priešpienis – nepakeičiamas imuninės sistemos pagalbininkas

Priešpienis, susidarantis mamos krūtyse tik gimus kūdikiui yra unikalus produktas, kuriame gausu imuninių medžiagų, apsaugančių nuo virusų ir bakterijų. Toks pat naudingas yra ir karvių priešpienis – krekenos, naudojamos gaminant imunitetą stiprinančius preparatus.

Krekenų naudą imuninei sistemai įrodo tyrimai

JAV leidžiamame mokslo žurnale „Nutrition Research“ 2002 metais rašoma apie tyrimą, kurio metu buvo vertinamas priešpienio veiksmingumas imuninei sistemai. Karvių krekenos buvo naudojamos gydant virškinamojo trakto infekcijas ir įrodyta, kad jos palaiko imuninę sistemą, skatina raumenų ir kaulų sistemos atkūrimą bei augimą.

Medicininiame žurnale „European Journal of Clinical Nutrition“, leidžiamame Jungtinėje Karalystėje, 2002 metais rašyta, kad nemaža karvių krekenų dalis išsilaiko virškinimo trakte, lieka aktyvi apatinėse žarnose, ir daro įtaką žarnynui bei imuninei sistemai. Tai pasirodė saugu daugeliui, išskyrus alergiškus pienui žmones, nes jiems gali kilti alerginė reakcija.

Amerikos fiziologų draugijos Taikomosios fiziologijos žurnale 2007 m. aprašytas 8 savaites trukęs tyrimas, kuriame analizuota karvių priešpienio įtaka aukštos kvalifikacijos dviratininkų imuninei sistemai. 29 tiriamieji buvo suskirstyti į dvi grupes, kurių viena vartojo nedideles krekenų baltymų koncentrato dozes. Kita – placebo efekto grupė – gavo išrūgų baltymų koncentratą.

Tyrėjai ėmė kraujo mėginius prieš kiekvieną įprastą bei intensyvaus fizinio krūvio treniruotę ir po jų, taip pat buvo atkreipiamas dėmesys į tuos abiejų grupių dalyvius, kuriems tyrimo laikotarpiu atsirado viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomų. Tyrimai parodė, kad dviratininkų, vartojusių krekenų preparatą, imuniniai parametrai pagerėjo ir viršutinių kvėpavimo takų simptomai buvo silpnesni.

Visai neseniai, 2018 metais, švedų žurnalas „Frontiers in Nutrition“ apžvelgė literatūrą apie galvijų imunoglobulinų poveikį žmogaus imuninei sistemai. Straipsnyje apibūdinamas mechanizmas, kaip krekenų imunoglobulinas G (IgG) neutralizuoja eksperimentinę infekciją, mažina uždegimą ir jungiasi prie patogenų ir alergenų. Todėl manoma, kad tai yra būdas palaikyti pažeidžiamiausių grupių imuninę sistemą, įskaitant pagyvenusius žmones ir turinčius silpną imuninę sistemą.     

Priešpienis padidina natūralių ląstelių žudikių kiekį

Amerikiečių moksliniame žurnale „Nutrition Research“ 2014 m. aprašomas tyrimas, kurio rezultatai patvirtina, kad karvių krekenos padidina natūralių žudikių – NK ląstelių procentą organizme ir pagerina imuninį atsaką į gripo infekciją. Niujorke leidžiamame žurnale „Nature Immunology“ 2008 m. rašoma, kad NK ląstelės yra tam tikras baltųjų kraujo kūnelių tipas ir įgimtos imuninės sistemos dalis, padedanti kontroliuoti mikrobų sukeltas infekcijas ir audinių pažeidimus.

Šios ląstelės yra limfocitų rūšis, greitai reaguojanti į patogenus organizme. Jos svarbios puolant virusus ir kontroliuojant ankstyvąsias vėžio ląsteles. NK ląstelės išskiria citokinus, kurie signalizuoja apie kitas imunines ląsteles ir galiausiai sustiprina imuninį atsaką.

Atviros prieigos Europos medicinos žurnalas 2019 m. skelbtame straipsnyje pateikia mokslinės informacijos apie tai, kad šios ląstelės gali prisitaikyti ir kurti atminties ląsteles, o tai suteikia naujų žinių apie jų vaidmenį įgimtam imuniniam atsakui, kuris apsaugo žmogaus sveikatą. Šios ląstelės sudaro iki 15 % periferinio kraujo, tačiau daugiausia jų yra blužnyje, kaulų čiulpuose ir limfmazgiuose.

Imunitetą galima pastiprinti natūraliomis priemonėmis

Dėl geros sveikatos galime pasistengti patys, padėdami imuninei sistemai, kad daugybę kartų nereikėtų griebtis vaistų nuo virusinių ligų. Tam yra nemažai natūralių priemonių.

Reguliarus fizinis krūvis. Tyrimais nustatyta, kad vidutinio sunkumo fiziniai pratimai pagerina net vėžiu sergančių žmonių NK ląstelių funkciją.

Metimas rūkyti. Nors metimas rūkyti nepadidina NK ląstelių gamybos, bet sustiprina jų funkcijas, kadangi rūkymas slopina šių ląstelių pajėgumą.

Fermentuotos ryžių sėlenos. Šios sėlenos gaminamos ryžių sėlenų skaidulas veikiant iš šitakių grybų išskirtais fermentais. Vieno tyrimo metu sergantieji išsėtine mieloma vartojo fermentuotų ryžių sėlenų arabinoksilanų produktą. Po trijų gydymo mėnesių buvo nustatyta, kad padidėjo šių pacientų NK ląstelių aktyvumas.

Kardamonas ir juodieji pipirai. Ciberžolės giminaitis kardamonas yra žinomas dėl imunitetą stiprinančių ypatybių. Kardamonas ir juodieji pipirai pasižymi gebėjimu sustiprinti NK ląstelių aktyvumą.

Priešpienis. Karvių krekenos yra labai panašios į žmogaus priešpienį, o priešpienio produktai paprastai gaminami iš krekenų, kuriose yra daugybė imuninių ir augimo faktorių, reikalingų palikuonims. Tyrimas su gyvūnais parodė, kad vėlesnis nugriebtas bei koncentruotas karvių priešpienis suaktyvina imuninę sistemą ir, padidindamas NK ląstelių aktyvumą, padeda apsisaugoti nuo gripo infekcijos.

Grybai. Beta gliukanai, esantys grybuose, tokiuose kaip šitakių, maitakių ir gluosninių kreivabudžių grybai, taip pat padidina NK ląstelių aktyvumą.            

Monosacharidų heksozių junginys. Tai yra fermentuotų grybų ekstraktas, palaikantis sveiką imuninę funkciją, visų pirma, stiprinant NK ląstelių aktyvumą.

Probiotikai. NK ląstelių aktyvumą padidina ir naudingosios bakterijos, randamos tradiciškai fermentuotuose maisto produktuose. Tie, kurių NK ląstelių lygis yra žemas, dažniausiai jaučia didesnę probiotikų papildų naudą nei turintys reikiamą NK ląstelių kiekį.

Ženšenis. Kininis ženšenis, taip pat žinomas kaip Azijos ženšenis, stimuliuoja tiek NK ląsteles, tiek citokinus, kurie slopina atsaką į uždegimą.

Melatoninas. Melatoninas yra mūsų kankorėžinės liaukos gaminamas neurohormonas, kuris stimuliuoja NK ląstelių gamybą ir citokinų išsiskyrimą.

Parengta pagal amerikiečių  gydytojo Josepho Mercolos  analitinį straipsnį portale mercola.com Colostrum More Effective Than Flu Vaccine“

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook